• sl01.jpg
  • sl02.jpg
  • sl03.jpg
  • sl04.jpg
  • sl05.jpg
  • sl06.jpg
  • sl07.jpg
  • sl08.jpg
  • sl09.jpg
  • sl10.jpg
Open menu
Smaller Default Larger

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia Nr 15,

 

przy Alei Marszałka Piłsudskiego 18 w Gdyni, w sobotę o godzinie 12.00 25 lutego 2012 roku, odbyło się spotkanie gdynian z panem Ryszardem Toczkiem, autorem książki:  „Kalendarium Gdyni 1917-1939”.
   Spotkanie – pod hasłem: "Historia Gdyni - doświadczenie dla przyszłości" zorganizował gdyński Klub „Gazety Polskiej” Ryszard Toczek zaczął swoje wystąpienie od motta książki: „Ktokolwiek chce osiągnąć cenne wyniki, jeśli zamierza tylko działać dziedzinie z dawna przez ludzi uprawnionej – musi pamiętać, że nie zaczyna od zera, że winien przejąć zdobycze poprzedników, nauczyć się ich kunsztu, by pójść o krok dalej.” (T. Kotarbiński).Uważam, że to bardzo ciekawy wstęp do obszernego (ponad 600 stron) dzieła dotyczącego naszego miasta, jakim jest Gdynia.Można powiedzieć: historia Gdyni, jakiej nie znacie, a możecie poznać korzystając właśnie z w/w pozycji.


   Autor zawarł informacje, można powiedzieć o narodzinach pomysłu i jego kontynuacji, czyli takie materiały i fakty, o których w tym zbiorze przeczytamy i o których zapewne wiedziano tylko ich nie upubliczniono. Faktografia przedstawiona jest w sposób czytelny i dostępny czytelnikowi. Recenzentem „Kalendarium Gdyni”, wydanego w 2010 r. przez Oficynę „Verbi Causa” jako  40 tom serii „Księgi Floty Ojczystej” jest  prof. dr Jan Kazimierz Sawicki. W swojej przedmowie napisał: „Największy w polskim piśmiennictwie zbiór faktograficzny o dziejach Gdyni w wydzielonej cezurze czasu (…). Kalendarium pamięci o pokoleniach, które ziściły marzenia wcześniejszych pokoleń o polskiej pracy i władztwie na morzu” Kalendarium inauguruje data 27 listopada 1917. Wówczas powołany został  pierwszy rząd odradzającego się Państwa Polskiego.


   Elity polityczne, reprezentowane w tym rządzie, powstające organizacje społeczne – takie jak stowarzyszenie „Bandera Polska” a szczególnie działania naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który rozkazał utworzyć Marynarkę Polską – służyły oparciu niepodległości i dobrobytu Polski o morze. Zwieńczeniem tych działań był akt zaślubin Polski z morzem, dokonany 10 lutego 1920 r. Ostatnią datą Kalendarium jest 11 listopada 1939 r. Najdłużej bronione w  wojnie obronnej w 1939 r. polskie miast -  Gdynia została skazana przez rząd III Rzeszy na śmierć. W tym dniu  rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania Gdynian w lasach piaśnickich… Prezentacja książki wywołała ciekawą dyskusję uczestników, obejmującą również współczesne problemy życia Gdyni.

Opracował Julian A. Michaś

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!