11 listopada 1918 – 01 września 1939 DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE
Źródło www.polishnews.com Historyczny znak Niepodległości
Dzień 11 listopada 1918 roku to dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym dniem odatowany jest również początek epoki historycznej znanej, jako Dwudziestolecie Międzywojenne. Dwadzieścia lat pokoju kończy się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej – 01 września 1939 roku. Polska swą niepodległość odzyskała po 123 latach zaborów. Postacią kluczową w przebiegu działań dyplomatycznych był Józef Piłsudski – mężczyzna czystego serca i człowiek honoru. Obecnie, mając internet w zasięgu naszego pragnienia, a nawet zachcianki, rzec można, i stan względnego pokoju, trudno jest wyobrazić sobie ówczesny Piłsudskiemu kontekst czasowy. A jest, co sobie wyobrażać…
Czas ten cechowały gwałtowność i nieprzewidywalność. Kryzysy polityczne, gospodarcze, ekonomiczne zapowiadały zmiany i niepokój. Niepokój ten nie był jednak powodowany zmianą, jaka właśnie następowała, lecz przeczuciem, że ciąg dalszy nastąpi. To była droga do drugiej wojny światowej… a po drodze… Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniach 13-25 sierpnia 1920. To zadecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to zainspirowało ludzi takich jak Jarosław Sokół i Jerzy Hoffman do napisania scenariusza, oraz do stworzenia projekcji filmowej w reżyserii: Jerzego Hoffman pt. „Bitwa warszawska”. W filmie tym oglądać możemy wspaniałe gwiazdy takie jak: Natasza Urbańska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Marian Dziędziel, Bogusław Linda. W Rosji też było niespokojnie. Wybuchła rewolucja październikowa, dzięki której zapanował tam komunizm. Po wielu przepychankach oraz podstępnych intrygach Józef Stalin doszedł do władzy. Konsekwencją stalinizmu i komunizmu był m. in. wielki głód na Ukrainie, którego ponure żniwo objęło miliony istnień…
Źródło www.polskiedzieje.pl Józef Piłsudski wśród Legionistów
Krach na Wall Street zapoczątkował, czy przypieczętował wielki kryzys ekonomiczny rozciągający się od Ameryki po Europę. Podczas gdy komunizm hipnotyzował wschodnią część Europy, na zachodzie rodził się nacjonalizm a na południu faszyzm. Miało to bezpośredni związek z dojściem do władzy takich postaci historycznych jak Adolf Hitler – w Niemczech i Benito Mussolini we Włoszech. Kontekst czasowy napawał euforią wolności, bólem związanym z zakończoną dopiero, co, pierwszą wojną światową, lękiem przed przyszłością, która nieuchronnie zapowiadała kolejną wojnę. Ówcześni nie zastanawiali się czy będzie kolejna wojna. Oni pytali, kiedy ona będzie…
Źródło www.fotosik.pl Orzełki Polskie
Wolność nasza, którą zagwarantował nam Józef Piłsudski była krucha…, ALE BYŁA!!!
Ponad stuletnie zabory uwarunkowały nas, Polaków na niewolników. Większość Polaków odwykła od myślenia. Dusze pełne zapału wyjałowiła ciągła kontrola wymuszająca jedynie wykonywanie poleceń. Kiedy na innej półkuli globu, czarnoskórzy obywatele byli przy ogólnej zgodzie białej części społeczeństwa, uznawani za legalnych niewolników, to, co bardziej indywidualne, zbuntowane, czy świadome jednostki musiały uciekać z miejsca swej niewoli. Uciec było trudno, ale gdy się już udało, to zawsze biali właściciele czarnoskórych niewolników łapali ich i zniewalali ponownie. Działo się tak, dlatego, że czarnoskórzy wpadali w popłoch i nie wiedzieli jak sobą kierować. Co zrobić ze swoją wolnością… Świadomość wolności była dla nich tak przerażająca, że zniewalała ich ponownie niewidzialną obrożą niemocy… Mam wrażenie, że wtedy, Naród Polski miał ten sam problem… Pragnęliśmy wolności, jako Polacy, dostaliśmy ją i zawiedliśmy samych siebie. Naród Polski nie podołał wymaganiom wolności i odpowiedzialności, jaką ona ze sobą niesie. Może, dlatego Marszałek ostatecznie manifestował swoje rozczarowanie i rozgoryczenie wywołane brakiem jednogłośności w kreowaniu i obronie dobra Polski.
Jan Paweł II apelował: „Pamiętajcie by wasza wolność nie stała się waszym zniewoleniem”
Tego nam wszystkim życzę.
Kamila Cramer